Fisketur

af sep, 2026

fisketur 2
fisketur 3
fisketur 1
fisketur 4
fisketur 5

Integreret akutmodtageafsnit 55, Aabenraa – Region Syddanmark

Vi tog afsted med fire patienter, og dagen blev meget mere end en fisketur. Vi lavede mad sammen, grinede, gik på opdagelse i naturen og sad ved vandet med fiskestængerne. For en stund var fokus ikke på sygdom, symptomer eller indlæggelse – men på at være til stede i nuet.
Under madlavningen kom en patient med et smil og sagde: “Det føles næsten som da jeg lavede mad for min familie”
En anden sagde, mens vi sad og nød maden: “Det her kunne jeg godt vænne mig til.”
Og ude ved vandet blev der pludselig stille på den gode måde. En patient kiggede ud over naturen og sagde: “Man glemmer næsten, hvor man er.” Det synes jeg egentlig siger det hele.
Det var tydeligt at mærke, hvordan stemningen ændrede sig i løbet af dagen. Patienterne fandt ro, nærvær og fællesskab – og vi som personale fik lov til at se dem i en helt anden sammenhæng end den, vi normalt møder dem i på afdelingen.
Det er netop sådan nogle oplevelser, der minder os om, at psykiatri også handler om livskvalitet, håb og om at skabe små øjeblikke, hvor sygdommen får lov til at fylde lidt mindre.
Så tusind tak til Håb i Psykiatrien for at gøre dagen mulig. Jeres støtte blev omsat til noget, man ikke kan måle i kroner og øre – nemlig en dag fyldt med oplevelser, fællesskab, grin, ro og minder, som patienterne tog med sig tilbage.
Det gjorde en forskel.